لوکس ترین خانه قدیمی ایران در کاشان

 ایران یکی از سرزمین‌هایی است که در سراسر آن پدیده جذاب گردشگری به چشم می‌خورد؛ یکی از زیرمجموعه‌های آن، وجود خانه‌های تاریخی در کشور است.

 

اصفهان استانی با قدمت تاریخی بسیار، امروزه گردشگران بسیاری را چه در داخل و چه از خارج به خود جذب می‌کند؛ خانه‌های تاریخی که نمونه‌های آن را در هیچ جای جهان نمی‌توان پیدا کرد.

در شهر‌های استان اصفهان، خانه‌های قدیمی بسیاری وجود دارد که می‌توان به خانه مهین سرای راهب در شهر کاشان اشاره کرد.

مهین سرای راهب یا خانه شاه یلانی، اقامتگاهی باشکوه و بی مانند در منطقه قدیمی کاشان است. قدمت این خانه به اواسط دوره قاجار و پهلوی اول برمی گردد. این عمارت دارای ۲ طبقه است که ۱۲ اتاق در این ۲ طبقه قرار دارد و ۳ اتاق در حیاط خلوت خانه و یک اتاق دیگر نیز بیرون از مجموعه قرار گرفته و علاوه بر این طبقات از ۳ حیاط اندرونی، بیرونی و خدمه تشکیل شده است.

 

از دیگر قسمت‌های این خانه تاریخی می‌توان به ایوان تابستانی، ایوان زمستانی، بادگیر یزدی، دو سرداب، شاه نشین و هشتی ورودی اشاره کرد.

مرمت این خانه زیر نظر استاد سید اکبر حلی به درخواست مهین راهب، صاحب این خانه در سال ۸۹ آغاز شد و در سال ۹۳ به اتمام رسید. همچنین این بنا در سال ۹۴ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.

مهین سرای راهب یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی است که امکان اقامت برای گردشگران داخلی و خارجی در آن مهیا شده است.

هرچه از زیبایی این بنای تاریخی بگوییم کم گفته ایم، اما جالب است که بدانید این عمارت باشکوه لقب لوکس‌ترین اقامتگاه گردشگری را به خود اختصاص داده است.

 

از هرچه بگذریم باید گفت که ویژگی مهم این خانه این است که با تماشای آن به یاد خانه‌های پر از مهر و محبت مادربزرگ‌هایی می‌افتیم که روزگاری معنای زندگی بودند.

برای رفتن  به این خانه‌ نوستالژی باید به کاشان بروید و در خیابان فاضل نراقی به کوچه فرهنگ ۳۱ برسید تا از نزدیک با این مکان تاریخی آشنا شوید.

لوکس ترین خانه قدیمی ایران در کاشان

 

کوه شاه کیخسرو در شازند

 در ۳۵ کیلومتری جاده اراک به بروجرد و در شهرستان شازند کوهی قرار گرفته که با نام کوه «شاه زنده» یا کوه شاه کیخسرو شناخته شده است.

این کوه به دلیل غاری که در آن وجود دارد یکی از اماکن مقدس و اسطوره‌ای پیروان دین زرتشتی است. کوه «شاه زنده» و غاری که در آن قرار گرفته با اسطوره کیخسرو در شاهنامه و اسطوره‌های ایرانی منطبق است. در اسطوره کیخسرو چنین آمده است: کیخسرو پس از ۶۰ سال سلطنت دل از دنیا برکند و آماده سفر معنوی شد؛ سران و بزرگان لشکر را در دشتی گرد آورد و لهراسب را به داشتن فرکیانی معرفی کرد و گفت آهنگ سفر معنوی دارم.

رستم دستان، گودرز، گیو، بیژن، گستهم، فریبرز، طوس و مغراران از ایرانیان رو به کوه و دشت نهادند. همه رفتند جز طوس و گیو و فریبرز و بیژن که یک شبانه روز با کیخسرو بودند، به چشمه رسیدند شب را در آن جا ماندند. کیخسرو گفت فردا مرا نخواهید دید شما هم این‌جا نمانید. برف خواهد بارید و شما نابود خواهید شد. همراهان کیخسرو نشنیدند، شب را ماندند، صبح برخاستند شاه را ندیدند، برف باریدن گرفت و همه هلاک شدند. گفته می‌شود چشمه‌ای که همراهان کیخسرو شب را در کنار آن به سر کردند همان چشمه‌ای است که با نام چشمه کیخسرو شناخته می‌شود. این چشمه اکنون به نام بلاغ نزدیک به ده حک واقع است و کوهی که کیخسرو در آن پنهان شده همین کوه گوره زار معروف به کوه «شاه زنده» است و آن دشت واقع در جاپلق موسوم به برفیان است.

 

 

کوه کیخسرو را با نام کوه «شاه زنده» نام دارد، زیرا می‌گویند کیخسرو در غاری که در این کوه واقع شده است پنهان شده و روزی فریدون وار سر از غار بیرون کشیده و دنیا را پر از فر کیانی خواهد کرد. کیخسرو در شاهنامه فردوسی فرزند سیاوش و فرنگیس است. او در شاهنامه نمادی از یک شاهنشاه آرمانی است.

 

کوه شاه کیخسرو در شازند

 

هتل های مارماریس

 از شهرهای دیدنی ترکیه که شهری بندری و ساحلی محسوب می‌شود باید به شهر کوش آداسی اشاره نمود که شهری بسیار دیدنی و مهم از نظر گردشگری بوده و همه ساله میلیون‌ها گردشگر را از مناطق اطراف و همچنین سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. کوش آداسی با داشتن سواحلی بسیار عالی با شن‌های نرم و روشن و همچنین آبهایی تمیز و آبی رنگ بسیاری را برای لذت بردن از این سواحل به سمت خود می‌کشاند. آنجا همچنین شامل آثار باستانی و تاریخی مختلفی می‌شود. این شهر در گذشته بسیار دوری از دوران یونان باستان ساکنانی را در مناطق مختلف داشته است و شامل شهر‌های تاریخی مانند افسوس می‌شود. نقاط دیدنی کوش آداسی به اینجا خطم نمیشود و این شهر با داشتن طبیعتی دیدنی دارای پارک‌های بسیار جذاب و نقاط دیدنی طبیعی مثل پامو کاله می‌شود. این شهر با داشتن جنگل‌های کاج شامل مناظر زیبایی از تپه‌های سرسبز می‌شود که در ترکیب با دریا و سواحل زیبا کوش آداسی را به یکی از زیباترین نقاط در کشور ترکیه تبدیل کرده است. در ادامه برای اقامت خوب و مجلل در این شهر شما را با بهترین و معروف‌ترین هتل‌های این شهر آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

 

هتل پاین بی کوش آداسی

از هتل‌های ۵ ستاره تور کوش آداسی که علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود کشانده است هتل پاین بی است که این هتل به دلیل قرار گیری اش در یک نقطه بسیار زیبا و کنار آب مورد توجه کسانی است که به تفریحات آبی علاقه دارند. این هتل یک هتل بسیار زیبا بوده و شامل ۶۵۰ اتاق است. امکانات اتاق‌ها کامل بوده و شامل تلویزیون هوشمند، تهویه مطبوع، حمام، مبلمان و خدمات ۲۴ ساعته می‌شوند. کارمندان هتل بسیار حرفه‌ای بوده و به زبان‌های مختلفی تسلط دارند. رستوران‌های این هتل بسیار عالی بوده و غذاهای مختلف خارجی و اروپایی و همینطور غذاهای ترکی را به شما ارائه می‌کنند که از مواد تازه در آنها استفاده شده و کیفیت بالایی دارند. از امکانات مختلف این هتل می‌توان به وجود زمین‌های گلف و تنیس اشاره کرد. آنجا شامل استخر روباز بوده و همچنین ساحلی اختصاصی را دارد. این هتل بسیار برای پیاده روی مناسب بوده و دسترسی خوبی به نقاط طبیعی و زیبا دارد. هتل پاین بی شامل باشگاه بدنسازی، اسختر سرپوشیده و همچنین سونا و جکوزی با خدمات ماساژ است.

هتل له بلو کوش آداسی

از هتل‌های لوکس و برتر کوش آداسی هتل له بلو است که در سواحل زیبای دریای اژه واقع شده است. این هتل دسترسی عالی به نقاط دیدنی کوش آداسی دارد. دسترسی این هتل به مرکز شهر خوب است و در ۳ کیلومتری آنجا واقع شده است. اتاق‌های این هتل شامل امکانات مدرن می‌شوند و سیستم تهویه هوا و همچنین یخچال و تلویزیون و خدمات ۲۴ ساعته را دارند. اتاق‌های هتل شامل قهوه ساز و چای ساز هستند و آنجا شامل بالکن نیز می‌شود که منظره بسیار زیبایی به دریا و کوه‌های زیبا دارد. این هتل شامل ساحلی اختصاصی می‌شود و از خدمات رفاهی و تفریحی آنجا می‌توان به استخر، سونا، جکوزی، حمام ترکی، سالن ماساژ، باشگاه بدنسازی، زمین فوتبال و تنیس و همینطور پیست دوچرخه سواری اشاره کرد. در آنجا تفریحات مختلف آبی نیز ارائه می‌شود. همچنین این هتل شامل رستوران‌های بسیار خوبی می‌شود که غذاهای ترکی و مدیترانه‌ای بسیار لذیذ ارائه می‌کنند.

هتل سی لایت کوش آداسی

از دیگر هتل‌های ۵ ستاره مارماریس هتل لوکس سی لایت است که موقعیت بسیار خوبی در شهر دارد. این هتل بسیار مجلل و زیبا بوده و طراحی خیره کننده ای را دارد. در اطراف این هتل مناطق سبز وسیع وجود دارد که برای پیاده روی بسیار مناسب هستند و مناظر زیبا و آرامش بخشی را به آنجا داده است. اتاق‌های این هتل شامل بالکن بوده و دارای امکاناتی مدرن و کامل می‌شوند. از امکانات اتاق‌ها می‌توان به تهویه مطبوع، یخچال و چای ساز و قهوه ساز و همینطور حمام لوکس اشاره کرد. رستوران‌های این هتل متنوع بوده و غذاهایی مختلف از سراسر دنیا را به شما ارائه می‌کنند که شامل غذاهای اروپایی، ترکی، آسیایی و عربی می‌شوند. کافی شاپ‌های آنجا هم بسیار عالی و باکیفیت بوده و در محیطی زیبا به شما قهوه و نوشیدنی‌های مختلف را ارئه می‌کنند. از امکانات تفریحی و رفاهی این هتل باید به وجود استخر‌های روباز اشاره کرد که بزرگ و دارای مناظر زیبا هستند. همچنین این هتل شامل استخر سرپوشیده و همینوطور سونا و جکوزی نیز می‌شود. آنجا امکاناتی برای بازی بچه‌ها دارد که شامل استخر کودکان و زمین بازی می‌شود و خدمات نگهداری از بچه‌ها را نیز ارائه می‌کند. این هتل شامل فروشگاه شده و همچنین درون خود صرافی نیز دارد. سالن کنفرانس این هتل بزرگ بوده و برای برگزاری همایش‌ها بسیار مناسب است. آنجا همچنین شامل زمین گلف و زمین تنیس می‌شود و در داخل هتل سالن بیلیارد، سالن تنیس روی میز و باشگاه بدنسازی است. این هتل شامل سالن ماساژ شده و خدمات اسپا نیز ارائه می‌کند.

منبع مطلب

هتل های مارماریس

 

صفحه قبل 1 صفحه بعد